Często zadawane pytania

Strona główna -> FAQ

Zielona sciana szczecin kopia
design zielonej sciany kopia
DSC09273 scaled kopia

FAQ

Masz Wątpliwości?

Zajrzyj na nasz blog albo spróbuj odszukać swojego pytania poniżej. Jeżeli nie znajdziesz, skontaktuj się z nami! Na pewno rozwiejemy wszystkie wątpliwości.

Zielone ściany

Jest to roślinny ogród (ogród wertykalny) zamontowany na ścianie z dostępem do systemu nawodnienia. 

Cena za metr kwadratowy zielonej ściany z żywych roślin uzależniona jest od wielu czynników. Indywidualnie wyceniamy każdą realizację. Bazujemy na takich czynnikach jak wielkość ściany, jej kształt, sposób nawodnienia oraz składowe elementów instalacyjnych – czy musimy podłączyć instalację wodną, czy jest ona dostępna i ile musimy instalować dodatkowych źródeł oświetlenia.

Nie! Istnieje możliwość zamontowania obiegu zamkniętęgo. Jeżeli nie masz możliwości stałego podłączenia do system wodno-kanalizacyjnego, to zainstalujemy zbiornik na wodę wraz z pompą. Napisz do nas, a my zaprojektujemy dla Ciebie unikalny projekt, cieszący oko przez wiele lat.

Działanie systemu filcowego Garden Plus służy roślinom, dostarczając im warunków zgodnych z ich naturalnymi potrzebami. Jest to nasz autorski system, który został opracowany przez doświadczonych ogrodników i architektów krajobrazu.

Rośliny są umieszczone w specjalnych matach filcowych wyposażonych w kieszonki. Te maty posiadają warstwę wodonośną, która absorbuje wodę podczas podlewania.

Materiały użyte do produkcji mat są starannie dobrane pod względem grubości i jakości, co pozwala na swobodny rozwój korzeni, kluczowy dla zdrowego wzrostu roślin, oraz umożliwia pnączom korzystanie z korzeni powietrznych do wspinania się. W efekcie rośliny mogą utworzyć gęstą i zwartą zieleń. Maty filcowe Garden Plus są przepuszczalne dla wody i powietrza, co zapewnia odpowiednią wilgotność.

Czas realizacji uzależniony jest od wielkości ściany, jednak szacunkowo zajmuje to od 3 do 6 tygodni.

Klient może sam – na podstawie instrukcji – pielęgnować zieloną ścianę, jednak nie jest to zalecane, szczególnie w przypadku amatorów uprawy roślin.

 

Dla najlepszego efektu zachęcamy do korzystania z serwisu pielęgnacyjnego w formie abonamentu. Udzielamy wówczas 100% gwarancji na rośliny.

 

Warto również rozważyć skorzystanie z naszego serwisu jednorazowego. Zachęcamy w pierwszej kolejności do przesłania zgłoszenia wraz ze zdjęciami. Dzięki temu możemy zdalnie dostarczyć Ci bezpłatne porady i pomóc w rozwiązaniu problemów uprawowych.

Istnieje kilka różnych metod nawożenia roślin, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. W przypadku obiegu otwartego, pożywka jest zazwyczaj podawana automatycznie w trakcie procesu podlewania.

 

W obiegu zamkniętym, nawóz może być dodawany bezpośrednio do zbiornika z wodą, co pozwala na dokładne sterowanie ilością nawozu.

 

Istnieje również wygodna metoda nawożenia długotrwałego, polegająca na umieszczeniu nawozu w substracie. W tej opcji, nawóz jest otoczony żywiczną otoczką, która stopniowo rozpuszcza się pod wpływem wilgotności gleby, uwalniając odpowiednią ilość nawozu w miarę potrzeb rośliny. Inną opcją jest nawożenie dolistne, jednak zazwyczaj stosuje się je doraźnie lub jako uzupełnienie, a nie jako główną metodę nawożenia.

Nie trzeba ręcznie podlewać zielonej ściany. Woda jest podawana automatycznie na dwa sposoby: poprzez obieg otwarty (wymagana instalacja wodno-kanalizacyjna) lub zamknięty (pod ścianą znajduje się zbiornik z pompą)

Jeżeli serwisujemy zieloną ścianę, należy najszybciej zgłosić to serwisantom. W innym przypadku należy skontaktować się z Garden Plus telefonicznie lub mailowo – najlepiej załączyć zdjęcie.

To zależy od wielkości ściany oraz warunków – dla każdej realizacji przygotowujemy dostosowany harmonogram.

Serwis pielęgnacyjny to kompleksowe działania, które mają na celu utrzymanie roślin, żeby były zdrowe i wyglądały naturalnie. W ramach serwisu kontrolujemy stan roślin, instalacji, przycinamy i czyścimy rośliny, dobieramy i wykonujemy nawożenie.

Podpisując umowę abonamentową, udzielamy 100% gwarancji na rośliny.

Tak, rośliny stale rosną i zwiększają swoją masę zieloną. Z tego powodu konieczne jest regularne przycinanie i serwisowanie. Regularność wizyt zależy od indywidualnych wymagań.

Jeżeli zapewnimy roślinom odpowiednie warunki i będziemy regularnie pielęgnować zieloną ścianę, to bardzo długo. Nasze najstarsze realizacje mają ponad 10 lat i są w świetnej kondycji.

Praktycznie wszędzie istnieje możliwość stworzenia takiej ściany z roślinami, o ile tylko zostaną zapewnione odpowiednie warunki. Kluczowe znaczenie ma tu temperatura pokojowa oraz dostęp do oświetlenia. Nawet w pomieszczeniach pozbawionych dostępu do naturalnego światła, możemy z sukcesem stworzyć ścianę z roślinami, korzystając z odpowiedniego oświetlenia sztucznego, które dostarcza niezbędne źródło energii dla roślin (możemy je umieszczać nad roślinami, co nazywane jest oświetleniem karmiącym). Co do nawadniania, istnieją różne możliwości – można wykorzystać istniejące przyłącza wodno-kanalizacyjne lub, w przypadku ich braku, skorzystać z zbiornika na wodę oraz pompy do dostarczania wody do roślin.

Warto jednak pamiętać, że istnieją pewne czynniki, które mogą być przeciwwskazaniem do tworzenia wertykalnego ogrodu. Należy unikać przeciągów oraz narażania roślin na bezpośrednie działanie ciepłego lub zimnego powietrza, takie jak klimatyzacja, nawiewy i wyrzutnie powietrza, a także bliskość źródeł ciepła, na przykład kominków. Te czynniki mogą negatywnie wpływać na kondycję roślin i utrudniać utrzymanie zdrowej ściany.

Nie, ponieważ cała konstrukcja zielonej ściany jest zdystansowana od ściany nośnej. System Garden Plus zawiera dwie warstwy hydroizolacji.

Rośliny posadzone są w kieszeniach systemu filcowego Garden Plus. Jest to nasz autorski system, który zapewnia roślinom warunki podobne do naturalnych.

Odradzamy korzystanie z systemów opartych na doniczkach. Rośliny szybko się rozrastają i trzeba je często wymieniać​. System filcowy Garden Plus to kilka warstw filcu  oraz innych materiałów dobrane tak, aby zachować właściwe parametry wodno-powietrzne w obrębie bryły korzeniowej.

Po konsultacji przygotowujemy schematy instalacyjne. Przyłącza należy wykonać wg instrukcji, którą dostarczymy.

Tak, za systemem filcowym znajduje się podkonstrukcja, która posiada m.in dwie warstwy hydroizolacji. Konstrukcja zainstalowana jest na dystansach stalowych ocynkowanych.

To zależy od indywidualnych warunków panujących w pomieszczeniu. Średnio ściana staje się całkowicie zielona po 1-4 miesiącach. Rekord to 3 tygodnie.

W zależności od rodzaju systemu nawadniania;
– dla obiegu otwartego wody: przyłącze wodno-kanalizacyjne, gniazdo zasilające do sterownika
– dla obiegu zamkniętego gniazdo zasilające do pompy

Niezależnie od rodzaju nawadniania należy również wykonać przyłącze elektryczne do oświetlenia. Instalacje należy doprowadzić wg naszych wytycznych

Konstrukcja zielonej ściany bez roślin to około 10 cm. To, jak daleko rośliny odstają od ściany zależy od gatunku oraz ich przycinania.


Najmniej odstają rośliny pnące o drobnych liściach – możemy przyjąć, że ich “grubość” to 25-30 cm.

Tak, nawadnianie zarówno w obiegu zamkniętym, jak i otwartym uzupełniamy o sterownik czasowy. Automatyka oświetlenia może zostać wykonana na etapie przygotowywania przyłączy do oświetlenia, warto wykonać taką instalację na etapie współpracy z elektrykiem.

Rośliny oraz gleba, w której rosną, posiadają właściwości oczyszczające powietrze. 

Warto jednak zaznaczyć, że pojedyncze rośliny, a nawet pojedyncza zielona ściana, nie są w stanie efektywnie oczyścić powietrza w pomieszczeniu, które jest regularnie wentylowane. Aby osiągnąć znaczący efekt oczyszczania, potrzebne jest zwykle od 10 do 1000 roślin na każdy metr kwadratowy powierzchni. Niemniej jednak, warto podkreślić, że obecność zielonej ściany wpływa na lokalną wilgotność powietrza, co może być niezwykle korzystne, szczególnie w klimatyzowanych biurach.

Tak, roślinność na powierzchni ściany wspaniale wycisza i poprawia akustykę wnętrza.

Tak, dobieramy odpowiednie oświetlenie do zielonej ściany, tj. spektrum barwowe źródła, ilość reflektorów, odległość, kąt padania. Bierzemy pod uwagę np. gatunki roślin, wielkość ściany, otoczenie. Tworzymy nasz system tak, żeby rośliny rosły zdrowo i przez wiele lat.

24 rośliny przypadają na 1 m kwadratowy zielonej ściany. Jest to optymalna ilość, która zapewnia przestrzeń i odpowiednie warunki oświetleniowe dla każdej z roślin.

Dobór roślin wykonuje architekt krajobrazu z uwzględnieniem wytycznych i indywidualne potrzeby klienta.

Najlepiej skontaktować się z nami przed pojawieniem się elektryka i hydraulika na budowie. Mamy wówczas odpowiedni zapas czasu na przygotowanie schematów instalacyjnych.

Jesteśmy producentem wyspecjalizowanych lamp przeznaczonych do zielonych ścian. Stworzyliśmy je w odpowiedzi na brak profesjonalnych rozwiązań dostępnych na rynku. Nasza oferta zawiera różne rodzaje lamp, w tym oprawy natynkowe oraz podtynkowe, aby dostosować się do różnych potrzeb i preferencji naszych klientów. Ponadto, udzielamy na nasze lampy imponującej 5-letniej gwarancji, co potwierdza nasze zaufanie do jakości naszych produktów.

Kontakt

Nie ma odpowiedzi na Twoje pytanie? Nic nie szkodzi! Skontakuj się. Na pewno pomożemy!